UWAGA!!!

Od dnia 20.10.2020 r. strona BIP nie jest aktualizowana, z wyłączeniem podstron powiatowych jednostek organizacyjnych. Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Końskich znajduje się pod adresem: https://samorzad.gov.pl/powiat-konecki

Umieszczenie w placówkach

 
 
 
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Staszica 2
26 – 200 Końskie
tel. (041) 372 84 06
pcpr.powiatkonecki@wp.pl
PCPR w Końskich
czynne jest codziennie
od poniedziałku do piątku
w godz. 7.30 – 15.30
 
Sprawy prowadzi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich
                                                   pokój nr 7;  tel. (0 41) 372 84 06          
 
Umieszczanie dzieci w placówkach opiekuńczo – wychowawczych
I.   Podstawa prawna wykonywania usługi:
  1. Art. 80 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2008 r., Nr 115, poz. 728 z późn. zm.),
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 października 2007 r. w sprawie placówek opiekuńczo – wychowawczych (Dz. U. z 2007 r., Nr 20, poz 1455).
 
II.           Wymagane dokumenty:
1.     Podstawą skierowania do placówki jest orzeczenie sądu o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczo – wychowawczej albo wniosek rodziców lub opiekunów prawnych o umieszczenie dziecka w placówce.
2.     Do skierowania do placówki powiat kierujący załącza:
1)    odpis aktu urodzenia dziecka, a w przypadku sierot lub półsierot, również odpis aktu zgonu zmarłego rodzica;
2)    orzeczenie sądu o umieszczeniu dziecka w placówce albo wniosek rodziców lub opiekunów prawnych o umieszczenie dziecka w placówce;
3)    dostępną dokumentację o stanie zdrowia dziecka;
4)    dokumenty szkolne, w szczególności ostatnie świadectwo szkolne, karty szczepień;
5)    kwestionariusz aktualnego rodzinnego wywiadu środowiskowego wraz ze szczegółowym opisem sytuacji dziecka oraz dokumentację dotychczasowych działań podjętych wobec dziecka i rodziny.
3.     Do skierowania do placówki dziecka cudzoziemców powiat kierujący załącza, w zależności od okoliczności:
1)    dokumenty potwierdzające tożsamość dziecka;
2)    dokumenty podróży dziecka;
3)    informacje o okolicznościach pobytu dziecka na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;
4)    informacje o okolicznościach zgłoszenia dziecka do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
5)    informacje o rodzicach dziecka;
6)    informacje o stanie zdrowia dziecka.
 
III.         Miejsce składania dokumentów:
1.     Za pośrednictwem poczty – na adres Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich podany          w górnej części karty.
2.     Osobiście – w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich, pokój nr 7, parter.
IV. Opłaty:
Wniosek nie podlega opłacie.
 
 
V. Sposób załatwienia sprawy:
Wydanie skierowania do placówki opiekuńczo – wychowawczej.
VI. Odbiór informacji:
1. Osobiście przez wnioskodawcę, w pokoju nr 7 Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich, parter.
2. Za pośrednictwem poczty, na adres wskazany we wniosku.
VII. Termin załatwienia sprawy:
1.     Sprawa winna zostać rozpatrzona w terminie jednego miesiąca od daty złożenia wniosku.
2.     W przypadku opóźnienia w załatwieniu sprawy, organ niezwłocznie poinformuje stronę o przyczynach zwłoki oraz nowym terminie załatwienia sprawy.
 
VIII. Tryb odwoławczy:
1.     Nie przewiduje się trybu odwoławczego.
IX. Inne informacje:
 
1.     Dziecko kierowane jest do placówki przez powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.
2.     Jeżeli powiat właściwy nie może skierować dziecka do placówki z powodu braku odpowiedniej placówki lub z powodu braku miejsca w tego typu placówce na jego terenie, zwraca się do innego powiatu z wnioskiem o skierowanie dziecka do odpowiedniej placówki.
3.     Powiat wydaje skierowanie do placówki w porozumieniu z jej dyrektorem.
4.     Placówki przyjmują bez skierowania oraz bez uzyskania zgody przedstawicieli ustawowych lub bez orzeczenia sądu każde dziecko w wieku poniżej 13. roku życia i zapewniają mu opiekę do czasu wyjaśnienia sytuacji dziecka w przypadkach wymagających natychmiastowego zapewnienia dziecku opieki - na polecenie sędziego, doprowadzone przez Policję, szkołę lub osoby stwierdzające porzucenie dziecka, w sytuacji zagrożenia jego życia lub zdrowia.
5.     W uzasadnionych przypadkach, dyrektor placówki może przyjmować dziecko bez skierowania na jego prośbę, na wniosek jego rodziców lub opiekunów prawnych, celem objęcia całodobową opieką, w miarę posiadania wolnych miejsc, jednakże w liczbie nie większej niż 15 % miejsc w placówce przeznaczonych dla dzieci objętych taką opieką.
6.     W przypadku braku miejsc w placówce dyrektor może odmówić przyjęcia dziecka bez skierowania, bez zgody przedstawiciela ustawowego oraz bez orzeczenia sądu. Dyrektor jest jednak zobowiązany do przewiezienia dziecka do innej tego typu placówki, w której aktualnie jest miejsce.
7.     Dziecko cudzoziemców niewymienionych w art. 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2008 r., Nr 115, poz. 728 z późn. zm.) do placówki kieruje powiat, na terenie którego dziecko przebywa, za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
8.     Przyjmowanie dzieci do placówek odbywa się przez całą dobę.
9.     Dzieci przyjęte do placówki w trybie interwencyjnym mogą zostać przeniesione do innej placówki, w której warunki pobytu będą korzystne dla rozwoju psychofizycznego dziecka.
10.  Przyjęcie niemowlęcia do placówki w trybie interwencyjnym następuje bez skierowania oraz bez orzeczenia sądu. Zgłoszenia dokonują oddziały noworodkowe, oddziały pediatryczne, ośrodki adopcyjno-opiekuńcze, Policja oraz inne osoby i organizacje upoważnione na podstawie odrębnych przepisów.
11. Przy kwalifikowaniu dziecka do placówki rodzinnej uwzględnia się odpowiednią różnicę wieku między dzieckiem a dyrektorem placówki rodzinnej tak, aby usamodzielnienie dzieci umieszczonych w tej placówce nastąpiło przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez dyrektora placówki rodzinnej.
12. Dziecko cudzoziemców jest przyjmowane do placówki na podstawie postanowienia sądu, skierowania wydanego przez powiat kierujący lub na własną prośbę.
13. Po przyjęciu dziecka do placówki stały zespół ds. okresowej oceny sytuacji dziecka w placówce niezwłocznie dokonuje oceny sytuacji dziecka.
14. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, wspólnie z dyrektorem placówki, podejmuje niezbędne działania zmierzające do uregulowania sytuacji dziecka
15. O skierowaniu dziecka do placówki Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie powiadamia sąd, który wydał orzeczenie o umieszczeniu dziecka w placówce.
16. Dyrektor placówki, do której zostało przyjęte dziecko bez skierowania w trybie interwencyjnym, powiadamia o tym fakcie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin, sąd oraz właściwe Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
17. O skierowaniu dziecka cudzoziemców do placówki powiat kierujący niezwłocznie powiadamia sąd oraz wojewodę właściwego ze względu na położenie placówki.
18. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie powiadamia szkołę, do której uczęszczało dziecko, o umieszczeniu go w placówce.
19. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich współpracuje z placówką w zakresie opieki nad dzieckiem.

Autor:  Anna Kołba-Piekarska Osoba publikująca: Anna Kołba-Piekarska
Data utworzenia:  9 marzec 2010 13:38 Data publikacji:  9 marzec 2010 13:39
Data ostatniej modyfikacji:  9 marzec 2010 13:38 Wersja:  1.1